Saç Ekimi İçin Saçlar Hangi Bölgeden Alınır?

Saç ekimi operasyonlarında en önemli aşamalardan bir tanesi de, “verici bölge” olarak da bilinen donör bölgedir. Saç ekiminde Donör bölge, saçsız olan bölgeye ekilecek olan saç köklerinin toplandığı alana denir. Bu bölgenin tespiti de bu yüzden çok önemlidir.

Sağlıklı ve transfer edilebilir kıl köklerinin saçsız alana nakledilmesi işlemi olarak tanımlanacak saç ekiminde donör bölgenin anlamı ise saçsız alana transfer edilecek saç köklerinin bulunduğu bölgedir. Verici saha ya da donör alan olarak da kullanılabilmektedir.

Dökülmeme veya çok az dökülme özelliğine sahip olan ense bölgesindeki saç kökleri, iki kulak arasında bulunmaktadır. Saç ekiminde donör bölge olarak ensenin seçilmesi de, işte bu sebeptendir. Çünkü ensedeki saç kökleri güçlüdür ve saç ekimlerinde saçın uyumlu olması açısından buradan toplanmaktadır. Şöyle ki, ense bölgesinden bir defada 3 – 4 adet civarında saç kökü çıkarılmaktayken, bu sayı kulağa yaklaştıkça azalarak, 1 veya 2’ye düşer. İşte bu yüzden saç ekiminde donör bölge olarak ensenin seçilmesi, operasyonun başarısını da artırmaktadır