Saç Ekimi Acıtır Mı?

Günümüzün en çok tercih edilen estetik uygulamalarından biri olan saç ekimi, kadınlar ve özellikle de erkekler tarafından tercih edilmektedir.

Kişinin görünüşünde önemli değişiklikler yaratabilen saç ekimi konusunda en çok merak edilen sorulardan birisi de, saç ekiminin acılı bir operasyon olup olmadığıdır. Saç ekimi yaptırırken acı çekilip çekilmediği, operasyonun ağrılı bir süreç olup olmadığı saç ektirmek isteyen kişilerin en önemli sorunlarındandır.

Saç Ekimi Esnasında Acı Hissedilir mi?

Saç ektirmeye karar verme aşamasında herkesin farklı çekinceleri olur. Acı ve ağrı konusunda hassas olan birçok kişinin aklına “Saç ekimi sırasında acı hisseder miyim?” “Saç ekimi ağrılı bir süreç midir?” ya da “Saç ekimi acıtır mı?” gibi sorular takılır.

Saç ekimi operasyonu lokal anestezi altında yapıldığı için saç ekimi süresinde kişi herhangi bir ağrı ya da acı hissetmemektedir.

Lokal Anestezi Yapılırken Ağrı Hissedilir mi?

Saç ekimi sırasında kişilerin acısız, ağrısız ve konforlu bir operasyon geçirmelerini sağlamak amacıyla operasyonun başlangıcında kişini saç verici sahasının uyuşturulması gerekir. Lokal anestezi şeklinde yapılacak bu işlem esnasında çok ince iğneler kullanılmakta ve deriye uygulanan madde, kişide kısa süreli, hafif bir yanma hissi uyandırabilmektedir.

Bu süreçte hissedilen yanma hissi kişiye göre değişmekle birlikte yetişkin bir kişi, bir kaç dakika süren bu yanma hissini rahatlıkla tolere edebilmektedir.

Dental İğnelerle Minimum Ağrı

Günümüzde iğne fobisi olan kişiler de acı ve ağrı yaşayacakları gerekçesiyle saç ektirmekten çekinmektedir ancak tıp dünyasındaki yeniliklerle birlikte artık lokal anestezi uygulamalarında kullanılan özel dental iğneleri, ince iğne uçları ve hızlı uygulama sayesinde lokal anestezi sırasında oluşan ağrı minimum seviyelere çekilmiştir.

Saç Ekiminde Kullanılan Dental İnce İğneler

İğne Fobisine Karşı Kolay Çözüm: Sedasyon

İğne korkusu çok ciddi fobiler halini almış kişiler için , saç ektirmek çok zor ve uzak değildir. İğne fobisi yaşayan kişilerin sıklıkla tercih ettiği bir yöntem olan “sedasyon” kişinin verici sahası (donör bölge) uyuşturulana kadar ki iğne aşamasını hiç sıkıntı çekmeden atlatmasını sağlamaktadır. Sedatif ilaçlarla yapılan sedasyon uygulaması kişinin 10 ile 15 dakika boyunca uyutulması ilkesine dayanıyor. Genel anesteziyle karıştırılmaması gereken sedasyon, kişinin solunum gibi hayati önem taşıyan reflekslerine etki etmeden KISA SÜRELİ ve HAFİF UYKU haline geçirilmesidir. Genel anestezi uygulamasında derin uykuya geçirilen kişinin hava yolları gibi hayati refleksleri, makine aracılığıyla sağlanır.


Günümüz teknolojisiyle yapılan saç ekim uygulamalarında, kişi operasyon süresini film ya da televizyon izleyerek, uyuyarak ya da sohbet ederek geçirebilmektedir.

Sonuç olarak, günümüz teknolojileri sayesinde saç ekimi operasyonları sancılı bir süreç yaşanmadan gerçekleşmektedir.