Medikal Cilt Bakımı

Medikal cilt bakımı nedir?

Medikal cilt bakımı cildin problemine yönelik profesyonel ürünler seçilerek temizlenmesi ve desteklenmesi işlemidir. Birçok cilt probleminin başarılı bir şekilde çözümlenmesini sağlamak amacıyla cilt bakımı yapılır. Merkezimizde gerçek anlamda teknik eğitim almış olan uzman estetisyenler tarafından ileri seviye cilt bakımı işlemleri uygulanmaktadır. Cilt, vücut için çok önemli bir nem deposudur. Dermis vücuttaki suyun %15-18’ini içermesi sayesinde yaşamsal bir rol oynar. Dermis, bu işlevi cildimizin su tutmasını destekleyerek ve suyun buharlaşmasını engelleyerek sağlar.

Epidermiste çok sayıda aquaporin (derialtı sulama kanalları) olduğu keşfedilmiştir. Ciltteki ölü tabakanın giderilerek aquaporinlerin açılmasıyla dermis ile epidermis arasındaki su akışı artar. Böylece epidermis daha nemli, esnek, yumuşak ve parlak bir hale gelir. Aquaporinler yaşla birlikte azalır, bunun anlamı yaşla beraber cildin su tutuculuğunun azalmasıdır.

Testler, profesyonel cilt bakımı uygulamasından birkaç saat sonra ciltteki nem oranında %80 artma olduğunu kanıtlamaktadır.

Etkin ajanlar tarafından yoğunlaştırılmış cilt bakım ürünleri kimyasal koruyucu içermezler. Bu nedenle de özelliklerini ve etkinlik potansiyellerini kaybetmezler. Zararlı çevresel etkenlere karşı hücre yüzeyini korurlar. Doğal olan bu ürünlerin hepsi cilt tarafından çok iyi tolere edilir.

Medikal cilt bakımı basamakları nelerdir?

Medikal Cilt Bakımı, başlamadan cilt analizi yapılır. Cilt analizi sonucu cilt tipi ve problemler belirlenir ve cilt tipine yönelik uygulanacak profesyonel medikal ürünler seçilir. Kullanılacak ürünler belirlendikten sonra aşağıda aşamaları verilen cilt bakımına başlanır:

  1. Cilt uygun temizleyiciler (süt, jel, vs.) kullanılarak yağ, makyaj atığı vs. temizlenir.
  2. Cildi ölü hücrelerden arındırıp, hücre yenilenmesini aktive etmek için jojoba granülleri içeren medikal peeling uygulaması yapılır.
  3. Cildin gözeneklerini açmak ve cildi yumuşatmak için buhar uygulanır.
  4. Ciltteki siyah noktalar (komedonlar) vakum veya komedon pres ile temizlenir.
  5. Temizleme işleminden sonra cilt dezenfekte edilir.
  6. Cilt tipine ve ihtiyacına göre deniz ipeği,kolajen hidrolizat, hyaluronic acid,escin ,kahverengi deniz yosunu gibi cildi onaran, hücre yenilenmesini sağlayan aktif bileşenler içeren serum ve ampüller cilde uygulanır.
  7. Daha sonra cilt tipine göre belirlenen ginseng, bisabolol, kaolin ve azulen gibi aktif maddeler içeren maske cilde uygulanır.
  8. Uygulanan maske temizlenir, cildi dengelemek, ph değerini korumak, cildi sakinleştirip pürüzsüzleştirmek için huş ağacı, papatya, şerbetci otu, kantaron gibi doğal özler içeren medikal tonik ile gözenekler sıkılaştırılır ve son olarak nemlendirici krem ile cilt rahatlatılır.