Kimyasal Peeling

Kimyasal Peeling Nedir?

Kimyasal peeling, bir diğer adı ile cilt soyma işlemi birkaç kimyasalın birlikte kullanması ile deriye uygulanan ve sağlıksız görünen, cansız ve mat derinin soyulması ile altından gelecek olan taze, ferah ve canlı cildin oluşmasını sağlayan bir işlemdir. Daha açık ve net bir şekilde tarif etmek gerekirse cildin üst tabakasının tamamen soyulması ve ardından cildin doğal iyileşme süresi içerisinde en sağlıklı cildi vücudun kendisinin yapmasını sağlamaktır. Kimyasallar ile yapılan bu peeling uygulamaları üç farklı kategoride yer alır birincisi yüzeysel ikincisi orta derinlikte üçüncüsü ise derin kimyasal peelingdir.

Kimyasal Peeling Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kimyasal peeling işlemi yapılmadan önce geldin iyice araştırılması ve tanınması gerekmektedir. Diğer üzerinde bulunan bazı sebeplerden dolayı kimyasal peeling yarardan çok zarar sağlayabilir. Bu gibi durumların önüne geçebilmek için aşağıdaki özellikler mutlaka incelenmeli ve işlemler buna göre yapılmalıdır.

  • Ciltte açık yara var mıdır?
  • Son 12 ay içerisinde kimyasal peeling işlemi yapılmış mıdır?
  • Son 12 ay içerisinde yüzde uygulanmış bir cerrahi işlem var mıdır?
  • Kişinin salisilik asit peeling için veya aspirine alerjisi var mıdır?
  • Sigara kullanımı var mıdır?
  • Kişinin cilt hassasiyeti ne durumdadır?
  • Kişinin ağrı eşiği ve yara iyileşme süresi nedir?

Boyutuna Göre Kimyasal Peeling

Yüzeysel Kimyasal Peeling

Çoğunlukla meyvelerden elde edilen glikolik asit ve sütte bulunan laktik asit ile uygulanan kimyasal peeling uygulamaları arasındaki en hafif işlemdir. Bu asitler sayesinde cildin en üst tabakası çok hafif bir şekilde soyulur ve kendisini yenileme sürecine geçilir. Bu işlem yüzeysel olduğu için çoğunlukla bir güzellik merkezine gidilmesi şart değildir. Kozmetik sektörünün gelişmesi ile birlikte pek çok dermo kozmetik firmanın üretmiş olduğu içerisinde alfa hidroksi asitler bulunan peelinglerle piyasaya sürülmüştür. Bu ürünler genellikle haftada bir defa kullanıma uygun olup gözünüzle göremeyeceğiniz kadar ince bir tabaka halinde cildinizi soyup cildin yenilenmesini sağlar.

Orta Seviyede Kimyasal Peeling

Çoğunlukla yüzdeki pigment değişiklikleri ve hafif ile orta derecedeki yüz kırışıklıkları tedavisinde tercih edilen yöntemdir. Aynı zamanda uzun süre güneşe maruz kalmış, güneşten korunmamış, güneş yanıklarının bulunduğu özellikle yüz, kol, omuzlar ve boyun bölgesinde ortaya çıkan cilt lekelerinin tedavisinde tercih edilir. Orta seviyedeki bu peeling işlemi sonrasında yüzde kırmızı bir renk kalabilir. Bu durum geçicidir. Daha sonra cilt açık kahverengiye doğru döner ve bir kaç güne kadar derin dökülmeye başlar. İyileşme süresi yaklaşık olarak yedi gün olarak tahmin edilir. İyileşme sürecinde cildi temiz tutmak her gün mutlaka birkaç sefer yıkamak ve sonrasında cildi uygun bir nemlendirici ile beslemek bu sürenin kısalmasında etkilidir.

Yoğun / Derin Kimyasal Peeling

Yoğun kimyasal peeling işlemi cildi büyük oranda soymak için tercih edilir. Bu işlem sivilce ve akne lekeleri, cilt lekeleri, çiller ve derin kırışıklıkların tedavisi için son çare olarak düşünebilen en etkili yöntemdir. Bu işlem diğer kimyasal peeling işlemlerinden daha farklı ve hem ağrılı hem de acılı olacağı için mutlaka lokal anestezi tercih edilmeli ve bu şekilde işleme başlanılmalıdır. Yoğun kimyasal peeling işleminden sonraki süreç oldukça sancılı geçebilir. Her madde farklı tepkilere neden olabileceği gibi yüzde şişlikler görülebilir.Diğer kimyasal peelinglere göre yaklaşık olarak 1-2 iyileşme süreci bulunan yoğun bu peeling işleminde kızarıklığın tamamen yok olması 4-5 ay sürebilir. Bu işlem mutlaka klinik bir ortamda uzman eller tarafından yaptırılmalıdır. Alelade bir güzellik salonunda yaptırılacak yoğun bu peeling ciltte büyük sorunlara yol açabilir ve geri dönüşü mümkün olmayabilir.