Dünya Genelinde En Sık Karşılaşılan 10 Saç Dökülmesi Tipi

Saç dökülmesi sorununun ne tipte olduğunu mutlaka dermatologa danışarak öğrenmelisiniz. Uzman dermatologlar, hangi tip saç dökülmesi olduğunu çeşitli testler yardımıyla belirleyip, buna uygun bakım yöntemlerini uygularlar. Saç dökülmesini tedavi etmeden önce saç dökülmesinin tipini ve nedenini öğrenmelisiniz.

Bu yazımızda sizlere en sık karşılaşılan saç dökülme tiplerini anlatacağız;

Genetik Saç Dökülmesi (Erkek Tipi Saç Dökülmesi):

Dünyada erkeklerde en sık görülen saç dökülmesi tipidir. Bu saç dökülmesi tipinin sıklığı tam olarak kaydedilememekle beraber beyaz ırktaki her 2 erkekten 1’inin bu dökülme tipine maruz kaldığı günümüzde görülmektedir.

Diffüz Alopesi:

Bütün kafa derisi üzerinde yayılan saç dökülmesidir. Ciddi boyutlarda saç kaybı olana kadar fark edilemeyebilir. Diffüz alopesinin gidişatı değişkendir ve nedene bağlı sürekli veya dönem dönem artan şekilde olmaktadır.

Saç Kıran :

Bu hastalığın nedeni tam olarak bilinmese de en çok her iki cinsten genç ve orta yaşlı erişkinlerde görülür. Hastalarda genellikle 2,5 cm çapında bir veya birden fazla dairesel alanda saç dökülmesi görülebilir. Bazen bütün kafa derisindeki saçın, hatta bütün vücuttaki kılların kaybıyla seyreder. Yara dokusu oluşturmayan, geri dönüşümlü, yaş, cinsiyet ve ırk tercihi olmayan bir hastalık olarak tanımlanır.

Sikatrisiyel Alopesi:

Saç foliküllerinin kalıcı yıkımından ve yara dokusu oluşumundan kaynaklanmaktadır. Genellikle dairesel şekilde oluşurken, yaygın bir şekilde de olabilir.

Travmatik Alopesi:

Çeşitli tipteki fiziksel ve kimyasal yaralanmalardan kaynaklanır, aniden veya zaman içerisinde olabilir.

Enfeksiyonlar Ve Infestasyonlar:

Buradaki saç kaybı çeşitli mikroorganizmalar (mantarlar, bakteriler veya virüsler) ve bitler tarafından doğrudan veya dolaylı olarak saçın gövdesinin yıkılması veya saç foliküllerinin işlevlerinin bozulmasına bağlıdır.

Normal Saç Dökülmesi:

Doğal olarak, bütün saçlar yaşam döngülerinin sonunda döküldüklerinden, saç dökülmesi herkeste bir ölçüye kadar normal sayılabilir. Dinlenme evresinde saçın, köküyle olan bağlantısı gevşer ve saç soğanı cilt yüzeyine doğru ilerler.Zaman içinde olağan saç hareketleri, yıkama ve fırçalama vs.nin etkisiyle saç kökü daha da gevşer. Bu sürecin sonunda saç teli düşer. Bu şekilde her gün 80 ila 120 arası saç telinin dökülmesi normaldir. Takip eden günlerde saç kökü, dökülenin yerini almak üzere yeni bir saç çıkarır. Saç dökülmesi saçlarının maruz kaldığı fiziksel etkiler (şampuanlama, fırçalama) vs. gibi faktörlere de bağlıdır.

Hastalıklara Bağlı Alopesi:

Bu tip saç dökülmeleri çeşitli kalıtımsal hastalıklardan, gebelik ve doğuma bağlı hastalık veya komplikasyonlardan kaynaklanmaktadır.

Çeşitli Nedenlere Bağlı Alopesi:

Sedef hastalığı gibi çeşitli kronik cilt hastalıkları saçlı deriyi de tutabilir. Bunların dışındaki diğer saç dökülmesi tipleri genelde geçicidir ve çeşitli faktörler tarafından oluşur. Bunlara örnek olarak stres, troid bozuklukları, çinko ve demir eksiklikleri, enfeksiyonlar, genel anestezi ile ameliyat, diyabet, aşırı doz A vitamini, başta kemoterapi olmak üzere çeşitli ilaçlarla yapılan tedaviler verilebilir.

Erkekte Saç Dökülmesi

Androgenetik Alopesi (Erkek Tipi Saç Dökülmesi): Erkeklerdeki en yaygın saç dökülmesi tipidir. Saçta androjenlerin etkilerine karşı kalıtsal bir duyarlılık nedeniyle oluşur. İnsanlardaki, özellikle erkeklerdeki saç dökülmelerinin %95 gibi büyük bir bölümünü oluşturur. Beyaz ırkta diğer ırklara göre daha fazla görülmektedir. Erkek tipi saç dökülmesinde, başın tepe kısmındaki ve alın saç çizgisindeki saçlar zayıflamaya başlar. Zaman geçtikçe alın saç çizgisindeki saçlar daha da geriler, sadece başın ön kısmın ortasında saç kalır ve tepe kısmında giderek daha da saçsızlaşan bir bölge ortaya çıkar. Daha sonra başın ön ve tepe kısımlarında saçların döküldüğü bölgeler yan yana gelir ve başın tepe kısmı iyice saçsızlaşır. En sonunda tek geriye kalan, başın yan taraflarında ve arkasında kalan saç sınırıdır.Erkek tipi saç dökülmesi, birçok erkek için istenmeyen ve stresli bir deneyimdir. Bu durum, bazı erkeklerde 20’li yaşların başında ortaya çıkar. Bu tip dökülme, 25 yaşına kadar erkeklerin % 25’ini, 40 yaşına kadar % 40’ını, 50 yaşına kadar % 50’sini etkileyen ve erkeklerde en sık görülen saç dökülmesi tipidir.

Genetik Yapı

Erkek tipi saç dökülmesi, genellikle kalıtımsaldır ve birçok erkek için endişe uyandırır. Erkek, bu özelliği anne ve babasının soy ağacındaki bireylerden alır. Eğer genetik olarak saçınızı kaybetmeye programlandıysanız ve saç kaybınız için hiçbir şey yapamıyorsanız, uzun dönemde saçınızı koruma şansınız çok azdır.Erkek tipi saç dökülmesi normal saç döngüsünün dışında bir durumdur. Androgenetik alopesi, adından da anlaşılacağı üzere genetik ailesel nedene bağlıdır.

DHT: “Kötü” Testosteron

DHT (Dihidrotestosteron) vücuttaki pek çok erkeklik hormonundan biridir. DHT bir erkeğin yaşamının erken dönemindeki gelişim aşamalarında önemlidir; ancak, yaşlandıkça saç dökülmesinin nedeni haline gelmeye başlar. Erkek tipi saç dökülmesi DHT’nin kıl foliküllerine olan aktivitesinden kaynaklanmaktadır. İnsan saçı normalde büyüme, dökülme ve yeniden büyümeyi içeren bir döngüyü izler. Ancak artmış DHT düzeylerinin, büyüme evresinin kısalmasına ve saçın dökülmesi için gereken sürenin kısalmasına katkıda bulunduğu düşünülmektedir. Bu durum saçların cılızlaşmasına yol açar.

DHT’nin Katkısının Olduğu Durumlar

  • Saçın büyüme evresinin kısalması
  • Saç foliküllerinin ilerleyen minyatürizasyanu
  • Terminal saç sayısında azalma
  • DHT’yi Baskılamak Artık Mümkün DHT miktarı azaltılarak erkek tipi saç dökülmesinin önlenebildiği ve bazı erkeklerde saçın tekrar büyüyebileceği yapılan araştırmalarla görülmüştür. Bu bulguların sonucunda, bilim adamları yeni bir tedavi geliştirmişlerdir. Bugün erkek tipi saç dökülmesinin tedavisi için daha önce hiç olmadığı kadar çok seçenek vardır.

Kadında Saç Dökülmesi

Genellikle yaşlanmaya, bazı hastalıklara veya hormonal değişikliklere bağlı olarak her 5 kadından birinde saç kaybı olduğu görülmektedir. Kadınlarda genellikle tamamen değil bir miktar incelme ve saç kaybı görülür.Androgenetik Alopesi: Kadınlarda saç kayıplarının %80 nedenini Androgenetik Alopesi’dir (Erkeklik hormonu fazlalığı). Kadın tipi saçsızlık genellikle otuzlu yaşlarda başlar, kırklı yaşlarda belirgin hal alır ve hatta menopozdan sonra iyice fark edilir hale gelir. Bu saçsızlık tipi genellikle başın üzerindeki ve iki yanındaki saçlarda seyrelme şeklinde kendini gösterir. Kadınlardaki saç dökülmeleri, erkeklerde olduğu gibi kolay teşhis edilebilir değildir. Kadında androgenetik alopesi farklı görünümlerde ortaya çıkabilmektedir. Kadında androgenetik alopesi farklı görünümlerde ortaya çıkabilmektedir. Bu tip saç dökülmelerinde genel olarak üç tarz dökülme söz konusudur:

Derece 1:

Sıklıkla arka tarafa doğru daha belirgin olmak üzere, tüm kafa derisi üzerindeki saçlarda yaygın seyrelme.

Derece 2:

Kafa derisinin ön tarafında daha belirgin olmak üzere tüm alanlarda yaygın seyrelme vardır, fakat frontal/öndeki saç hattı çoğunlukla korunur.

Derece 3:

Tüm kafa derisinde saçların seyrelmesiyle seyreden erkek-tipi alopesi. Bu evrede seyrelme kafa derisinin ön tarafında daha belirgindir ve bazen frontal hat da tamamen yada kısmen etkilenebilir. Fakat tam bir erkek-tipi “bilardo-topu” görünümlü kelliğe kadınlarda rastlamak çok zordur.

Stres:

Stres bazı durumlarda yaygın saç dökülmesine neden olabilir. Bu tür saç dökülmesi androgenetik alopesiden farklıdır. Stres sebebi ortadan kaldırılırsa, dökülen saçlar yaklaşık bir yıl içinde yeniden çıkar.

Doğum:

Gebelik süresince kadınlarda östrojen hormonu normalden fazla salgılandığı için saçlar gürleşir ve güzelleşir. Doğum sonrası östrojen miktarı azaldığı için saç dökülmeleri başlar. Bu durum tehlike yaratmaz, saçlar 1-6 ay arasında tekrar büyür.

Tiroid Bezi Salgı Bozuklukları: Tiroid bezi hastalıkları hiçbir neden yokken kilo alıp verme, ateş basması yada üşüme gibi sorunlara yol açtığı gibi, saç dökülmesine de neden oluyor. Tiroid bezinin aşırı yada az çalışmasından doğan bu durumdan tiroid tedavisiyle yada saç ekimi ile kurtarılabilir.

Bazı Hastalıklar:

Anemi :

Kadınların % 18’inde tedavi gerektiren demir eksikliği anemisi mevcuttur. Demir eksikliği durumunda anemi ortaya çıkmadan önce depo demir ve doku demiri azalmaktadır. Bazı araştırmacılar, saç dökülmesinin, aneminin en erken bulgusu olduğunu ve aşikar anemiden önce ortaya çıktığını ileri sürmektedirler.

Trikotillomani :

Saç yolma takıntısı: Saç yolma takıntısı olan kimseler belirli bölgelerdeki saçları yolma eğiliminde oldukları için, trikotillomaniye bağlı saç dökülmeleri tipik olarak yamalar halinde görülür. Bu sebepten kaynaklanan saç dökülmelerinin etkili şekilde tedavi edilebilmesi için, öncelikle trikotillomaniyi doğuran psikolojik ve duygusal nedenler tedavi edilmelidir.

Alopesi Areata :

Yamalar halinde saç kaybına neden olan ve otoimmün (savunma sistemi hastalığı) bir bozukluğa bağlı olduğu düşünülen bir saç dökülmesi tipidir. Saçlarda tamamen seyrelmeye neden olabileceği gibi, geri kalan saçların “ada” görüntüsü verdiği yaygın bölgesel kelliklere de neden olabilir.

Triangular (Üçgensi) Alopesi :

Temporal bölgelerdeki (alnın iki yanındaki üçgensi bölge) saç kayıpları bazen çocukluk döneminde başlar. Saç kaybı tam olabileceği gibi, geride birkaç adet ince ve cansız saç da kalabilir. Trianguler alopesinin nedeni bilinmemektedir, fakat ilaçla yada cerrahi müdahale ile tedavi edilebilir

Ayrıca:

  • Kazalar, geçirilmiş operasyonlar, kimyasal madde yanıkları v.b. nedenlerle gelişen skar     alanlarında ortaya çıkan saç kayıpları
  • Kimyasal nedenler, bilinçsiz kullanılan kozmetik ürünler
  • İlaçlar (Doğum kontrol tabletleri, kortizon ve bazı antidepresanlar gibi